4-2025 Syksyn kultainen hetki – hauen heittokalastuksen juhlaa

Ruokakalaksi sopivat loistavasti 1,5-3 kilon hauet.

Syksy tulee vesille hiljaa, kuin huomaamatta. Päivät lyhenevät, ilma kirkastuu ja veden pinnalla väreilee lupaus suurista kohtaamisista. Hauen heittokalastus on minulle yksi tärkeimmistä ja rakkaimmista tavoista viettää aikaa luonnossa – se yhdistää taitoa, tarkkaavaisuutta ja ripauksen seikkailua. Kun viehe lentää kaaressa veteen ja alkaa sen rytmikäs uitto, jokainen hetki on täynnä mahdollisuuksia. Hetki, kun hauen varma tärppi tulee, on yhtä aikaa yllätys ja palkinto.

Hauen kalastus on antanut minulle paljon muutakin kuin saalista. Kalakaverit, joiden kanssa on koettu lukemattomia reissuja auringonnousuista sumuisiin iltoihin, ovat muodostuneet tärkeäksi osaksi elämääni. Meitä yhdistää vesi, tuuli, sade, aurinko ja erityisesti jaetut tarinat, joissa isot kalat vain vähän kasvavat vuodesta toiseen. Kalastusseurat ympäri maamme ovat myös hieno voimavara – niissä syntyy elämänmittaisia ystävyyksiä, opitaan uutta ja jaetaan eteenpäin tietoa niin kalavesistä, kalastuksesta kuin kalankäsittelystä.

Hauki on Suomessa usein aliarvostettu laji. Moni näkee sen vain limaisena ja ruotoisena, vaikka totuus on aivan toinen. Hauki on erinomainen ruokakala, kunhan sen käsittelyn ja valmistuksen opettelee. Itse pyydettynä se on paitsi ekologinen myös edullinen ja terveellinen valinta ruokapöytään. Ja monipuolinen – hauki taipuu murekkeeseen ja pihveihin, maistuu uunissa ja pannulla paistettuna, on loistava keittoon sekä sopii grillattavaksi ja savustettavaksi. Olenpa tehnyt siitä itse onnistuneesti kalamakkaraakin (josta saatte lukea lisää jossain tulevista numeroistamme).

Kun hauen tuo itse vedestä pöytään, jokainen suupala maistuu hieman paremmalta. Toki hauella on vesiemme huippupetona myös erityisen tärkeä tehtävä vesistöjen hyvinvoinnin kannalta ja vahvojen haukikantojen ekologiset hyötyvaikutukset ovat kiistattomat. Siksi ruokahauet kannattaakin valita keskikoon kaloista.

Syksy tarjoaa parhaat mahdollisuudet hauen kalastukseen: kalat ovat aktiivisia, vedet kirkastuvat ja rannat hiljenevät. Lähde siis vesille – yksin, ystävien tai kalaseuran jäsenten kanssa – ja anna syksyn viedä sinut hauen valtakuntaan. Siellä odottaa paitsi jännitys ja rauha, myös kaiken osuessa kohdilleen maukas ja herkullinen palkinto.

Jaana Vetikko

Hauesta saa mm. loistavia kalapihvejä, joiden maustamisvaihtoehdoissa vain mielikuvitus on rajana. Itse olen tehnyt varmaan yli 15 eri ohjeella haukipihvejä ja kaikki ovat toimineet.

Kuvat: Jaana Vetikko