
Teksti: Juha Ojaharju
Suurten kalojen onkikilpailu Onki24 järjestettiin jälleen kesäkuun viimeisenä viikonloppuna. Tämän vuoden kisa oli järjestyksessään jokuudes. Kilpailuun lähti ennätysmäärä onkijoita; Fiilistely-sarjaan ilmoittautui 76 ja Pro-sarjaan 21 kahden hengen joukkuetta. Mukana oli jälleen useita tuttuja nimiä, mutta ilahduttavasti myös monia uusia osallistujia.
Onki24 kestää nimensä mukaisesti 24 tuntia. Sinä aikana joukkueet yrittävät saada kolme mahdollisimman pitkää kalaa, joiden on oltava eri lajia. Kilpailukaloina ovat onkijoille tutut särki, salakka, säyne, suutari, sorva, ruutana ja lahna. Onginnan sai aloittaa perjantaina 26.6. klo 21.00 ja onget tuli nostaa ylös tasan 24 tunnin kuluttua.
Onkipaikat sai valita vapaasti, joten paikkatiedolla on kilpailussa ratkaiseva merkitys. Toki pelkkä kalojen löytäminen eri riitä, vaan ne on myös osattava onkia ylös, mikä ei välttämättä ole helppoa. Esimerkiksi ruutana ja suutari ovat usein hyvin kinkkisiä ongittavia, varsinkin suuret yksilöt ja juuri niitä tässä kilpailussa haetaan. Pituus ratkaisee. Etukäteisvalmistelut kannattaa siis tehdä huolella ja perusteellisesti.
Odotettu kilpailu
Onki24 on vakiinnuttanut paikkansa suurien särkikalojen kilpailuna. Lähes kaikki lajia harrastavat olivat mukana, tai ovat ainakin olleet aikaisempina vuosina mukana kilpailussa. Moni on myös saanut kilpailusta uuttaa kipinää ongintaharrastukseensa tai jopa aloittanut kilpailusta innostuneena suurten särkikalojen jahtaamisen onkivälinein. Ennen kilpailua oli osallistujien somepäivityksistä aistittavissa, että kyseessä on monille yksi onkikauden kohokohdista.
Hyvä paikka on tärkeä
Kilpailussa on nähtävissä, että tunnetut suurkalapaikat keräävät väkeä. Muiden samanhenkisten kanssa onkiessa on mukava vaihtaa kuulumisia, mutta toisaalta vieri vieressä onkiessa kilpaillaan pakostakin samoista kaloista. Uusien paikkojen etsiminen on kovaa työtä, mutta samalla se on myös palkitsevaa sille, joka uuden suurkalapaikan löytää.
Maassamme on erinomaiset mahdollisuudet harrastaa juuri tätä kalastusmuotoa. Lajin vihkiytyneitä on melko vähän ja uusia suuren kalan paikkoja on löydettävissä vaikka kuinka paljon. On mielenkiintoista nähdä, mihin suuntaan laji kehittyy.
Urpoerämies 1 onki voittoon Pro-sarjassa
Pro-sarjassa parhaan tuloksen 195,60 cm onkivat Pauli Varsila ja Olavi Kujanen joukkueella Urpo Erämies 1. Tuloksen muodostivat 35 cm särki, 67 cm lahna ja 41 cm ruutana.
Toiseksi sijoittuivat Olli Salonen ja Jere Saarinen joukkueella Team Otsanahka. Heidän tuloksensa oli 183,40.
Gofish Kokkola, eli Markus Sällinen ja Juho Kuoppala olivat pitkään johdossa, mutta sijoittuivat lopulta kolmanneksi. Tulos oli 181,20.
Nuoret voittoon Fiilistelysarjassa
Fiilistelysarjan voittoon onkivat nuoret kalamiehet Pohjanmaalta eli Aaro Pääkkönen ja Otto Rahko. Joukkueen nimi oli Sakko Fishingteam ja tulos 177,60. Aaron ja Oton voittokalat olivat 47 cm säyne, 42 cm ruutana ja 30 cm särki.
Toiseksi sijoittuivat Matias Hongisto ja Eelis Kinnari, eli joukkue HonKi. Heidän tuloksensa oli 173,52. Joukkue HukaBukala, eli Arsi Toimela ja Tiina Valjakka sijoittuivat kolmanneksi tuloksella 171,12. Kisan sääntöjen mukaan kaikki kolme parhaan joukkoon sijoittuneet kilpailevat jatkossa Fiilistely-sarjan sijaan Pro-sarjassa.

Haastattelussa Fiilistelysarjan nuoret voittajat Otto Rahko ja Aaro Pääkkönen.
Kuinka paljon olette onkineet nimenomaan suuria särkikaloja aikaisemmin?
Aaro: Olemme onkineet suuria särkikaloja joitakin kertoja, ainakin ruutanaa, suutaria, särkeä ja lahnaa.
Otto: Olemme onkineet paljon särkikaloja erilaisissa kilpailuissa sekä vapaa-ajalla, kun treenaamme tuleviin kilpailuihin.
Millaisella suunnitelmalla lähditte Onki24-kilpailuun?
Aaro: Suunnitelmanamme Onki24-kilpailussa oli saada kortti täyteen kolmella lajilla, ja sen jälkeen lähteä parantamaan tulosta.
Otto: Meillä oli ennen Onki24-kilpailua paljon suunnitelmia, mutta sitten kaikki muuttui esteiden vuoksi. Päätimme lähteä uusille paikoille toisen joukkueen kanssa.
Mitkä olivat parhaat onnistumiset kilpailussa?
Aaro: Paras onnistuminen oli ruutana.
Otto: Paras onnistuminen oli ruutana. Tiesimme, että ruutana on vaikea onkikala. Pienetkin kuplat kohon vieressä saavat sydämen lyömään. Saimme ruutanat siiman päähän ja kala veti suoraan lumpeisiin, pienellä kahlauksella saatiin kuitenkin ruutanat molemmille ylös
Pääsikö isoja kaloja irti?
Aaro: Kyllä, isoja pääsi irti väsyttelyssä muutamia.
Otto: Yksi iso suutari pääsi katkaisemaan tapsin, mikä jäi harmittamaan suuresti.
Mitkä olivat tärkeimmät opit kilpailusta?
Aaro: Tärkeimmät opit olivat, että ei pidä luovuttaa ja täytyy olla sisukas
Otto: Opittiin vähän enemmän isojen kalojen käyttäytymistä ja kuinka ne saadaan onkitontille.
Kilpailun suurimmat kalat
Fiilistely, top5 kalat
1. Ruutana 43 cm, Onkivat Hobitit
2. Ruutana 42 cm, Onkivat Hobitit ja Sakko Fishingteam
3. Ruutana 41 cm, Onkivat Hobitit ja Sakko Fishingteam
4. Sorva 39 cm, HukaBukala
5. Sorva 38 cm, Kellahden kala & klapi
Pro, top 5 kalat
1. Ruutana 43 cm, Team Otsanahka
2. Ruutana 42 cm, Gofish Kokkola ja Suutari ja pummi
3. Lahna 67 cm, Urpoerämies 1
4. Ruutana 41 cm, Vastarannan kiisket, mp24h, Suutari ja pummi, Pasalan Mäskääjät, Töttörön Kittaajat ja Urpoerämies 1
5. Lahna 65 cm, Urpoerämies 1
Kilpailun tulokset ja kuvia kaloista
Onki24 keskeiset tiedot
– Kilpaillaan kahden hengen joukkueissa. Kilpailualueena koko Suomi ja kilpailuaika 24 h
– Kilpailukaloina ovat lahna, ruutana, salakka, sorva, suutari, särki ja säyne.
– Joukkueiden tulokseen lasketaan kolmen eri lajin yhteispituudet.
– Lajikohtaiset kertoimet tekevät eri lajeista keskenään samanarvoisia.
– Osallistujat lähettävät kalasta mittalaudalla otetun kuvan, sekä syöttävät laji- ja pituustiedon tulosohjelmaan.
– Tuomaristo tarkastaa ja hyväksyy ilmoitukset. Ohjelma muodostaa tuloslistat
Yhteistyökumppanit
Onki24 -kilpailu järjestettiin kotimaisten yhteistyökumppaneiden tuella. Suurkiitos Norolanille, Meri & Metsälle ja Onkitukku.fi:lle, jotka palkitsivat kummankin sarjan kolme parasta joukkuetta.


