
Kellastuvat lehtipuut ovat varma merkki kesäkalastuskauden loppumisesta. Ensimmäiset syysmyräkät vauhdittavat vesipatsaan syyskierron alkamista, joka järjestää kalastuksen pelimerkit uusiksi. On käsillä vuoden paras ahvenaika, syksy.
Suomen Vapaa-ajankalastajien uudessa issuu-julkaisussa kerrotaan monipuolisesti syysahvenen kalastamisesta ja annetaan vinkkejä esimerkiksi raitapaidan syksyiseen jigaamiseen järvillä. Siinä kerrotaan myös, mistä raitapaidat ja varsinkin suurahvenet syksyllä löytyvät.
Julkaisussa annetaan myös vinkit siihen, miten kranttu ahven saadaan syöntituulelle esimerkiksi vieheen, väriä, tyyppiä, kokoa tai uittotyyliä muuttamalla.
Muistetaan kuitenkin, että otetaan saalista kohtuudella ja vapautetaan etenkin suuret yksilöt kalakantojen turvaamiseksi.