Garmin LiveScope 2 -mallisto tarjoaa joustavuutta kalastajille

LiveScopen™ 2-HD-kaikuanturi (LVS42HD) on optimoitu heittokalastukseen.

Garmin on tuonut markkinoille uuden LiveScope 2 -malliston reaaliaikaisesti skannaavassa kaikuluotainsarjassaan. LiveScopella näkee veneen ympärillä olevat kalat, vieheet ja vedenalaiset rakenteet reaaliaikaisesti. Nyt saatavissa on kolme uutta anturia, joilla saadaan 20 prosenttia parempi kuvan tarkennus, parempi kohinanvaimennus ja suurempi kattavuus aikaisemman sukupolven laitteisiin verrattuna.

”Live-Scope-tekniikkaan perustuva LiveScope 2 erottelee kohteet aiempaa tarkemmin lyhyellä ja pitkällä välimatkalla, näyttää 50 prosenttia yksityiskohtaisempaa kuvaa sekä tarjoaa suuremman luotainkattavuuden ja helpon asennuksen, jossa ei tarvita black boxia. Paremman suorituskyvyn ja pienemmän komponenttimääränansiosta asennus on helppoa ja vie vähemmän tilaa veneessä. Kalastajat voivat keskittyä kalastukseen laitteiden virittämisen sijasta”, Garminin kuluttajamyynnin ja markkinoinnin varatoimitusjohtaja Susan Lyman sanoo.

Mallisto on suunniteltu tarjoamaan kalastajille joustavuutta kalastustapojen mukaan ja siihen kuuluu kolme uutta anturia. LiveScope 2 (LVS44) perustuu Livescope Plus -mallin tekniikkaan ja tuottaa 20 prosenttia tarkemman kuvan ja 25 prosenttia paremman kattavuuden jopa 76 metrin päähän. Se soveltuu erityisesti kalastajille, jotka haluavat kalastaa laajemmalla alueella ja kauempana veneestä.

LiveScope 2 HD (LVS42HD) on optimoitu heittokalastukseen jopa 38 metrin etäisyydelle. Se on Garminin kaikkien aikojen selkein live-luotain ja näyttää jopa 50 prosenttia yksityiskohtaisempaa kuvaa lyhyellä matkalla aiempaan malliin verrattuna.

Talvikalastukseen tarkoitettu LiveScopen 2 HD-I-pilkkianturi myös tuottaa tasokasta HD-luotainkuvaa. Se on varustettu kolmimetrisellä notkealla kaapelilla, joka on suunniteltu nimenomaan talviolosuhteisiin, sekä kätevällä all-in-one-virta/verkkokaapelilla. Pakkauksessa on mukana anturikiinnike, jolla kiinnitys tapahtuu pilkintään tarkoitettuun varsitelineeseen.

Kaikki LiveScope 2 ja LiveScope 2-HD-anturit liitetään suoraan näyttöön ja virtalähteeseen. Black boxia ei siis tarvita, mikä helpottaa asennusta ja käytettävyyttä.